Entelektüel yayıncılıkta yeni bir açılım.

Romanperver İktisatçı

İktisatçılar, kapitalizmin rahipleri. Eleştirirken bile yücelttikleri modern ekonominin yol açtığı insani tahribatı roman teşhir ediyor. Bilimlerin en hası romanbilimdir. Tabiat ve toplum bilimleri dünyanın ve toplumun “dış gerçekliğini” araştırırlar. Şeytanın doğrudan müdahil olduğu “iç gerçekliğin” esrarı ise şiir, hikâye ve romanlardadır. Fizik okuyarak dünyayı/evreni, toplumbilim okuyarak toplumu/insanlığı; her iki durumda da ötekini tanımaya çalışırız. Şiir/öykü/roman okuyarak da kendimizi tanırız. Kendini tanıma arayışı içinde olmadan Kitab’ı okumaya çalışanlar, bir dizi formül ezberlemekten öteye gidemezler!

Bu kitapta üzerinde durulan yazarlar:
Cervantes, Daniel Defoe, Goethe, Balzac, Zola, Gogol, Dostoyevski, Tolstoy, Melville, Conrad, Thomas Mann, Andre Gide, Frank Norris, Theodor Dreiser, John Dos Passos, Arnold Toynbee, Robert Musil, Steinbeck, Achebe, Hamidu Kan, Michael Ende, Don DeLillo, Ahmet Midhat, Halid Ziya, İbn Tufeyl, Halide Edib, Yakup Kadri, Peyami Safa, A. Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir, Necip Fazıl, Cemil Meriç, Sezai Karakoç,Mustafa Kutlu, İsmet Özel, Rasim Özdenören, Bahaeddin Özkişi

Bu kitabı satın al (Babil) Bu kitabı satın al (Babil) Bu kitabı satın al (Kitapyurdu) Bu kitabı satın al (Idefix) Bu kitabı satın al (Pandora) Bu kitabı satın al (Hepsiburada)

Diğer Kitapları (Mustafa Özel)

Kitap Hakkında Yorum Yazın