Entelektüel yayıncılıkta yeni bir açılım.

Amerika'da Yükseköğretim

Ulusal yükseköğretim sistemlerinin güncel durumunu inceleyen güvenilir çalışmalardan temelsiz eleştiri, ölçüsüz methiye ve durumun yanlış tespiti gibi hatalara düşmemesi beklenir. Ayrıca güncel duruma ilişkin politik ve kamusal eleştiri ortamı dikkate alınmadan bir fotoğraf çekilemediğinden, ilâve bir görev olarak bu çalışmaların olgusal bakımdan geçerli, normatif açıdan ise kuvvetli fikirlere dayanması gerekir. Yirmi yıldan uzun bir süre Harvard Üniversitesi rektörlüğü yapmış saygın bir hukuk profesörü ve bir yükseköğretim uzmanı olan Derek Bok’ın bu eseri geçerli bilimsel bilgiyi, eğitimci tecrübesini ve vizyoner yorumu sentezliyor. Yüzyıla yakın bir süredir yükseköğretim dünyasında öncü bir role sahip olan Amerikan yükseköğretiminin mevcut sorun ve potansiyellerini olabilecek en açık şekilde serimliyor. Yüksek düzeyde karmaşık bir dünya olan Amerikan yükseköğretimi hakkında ilgili tüm okuyucuya seslenen berrak bir fotoğraf çekiyor.

Amerika’da Yükseköğretim deneyimli bir eğitim yöneticisi ve araştırmacısının bir ulusal sistem hakkındaki kapsayıcı ve derinlikli bir çalışması. Yönetim, eğitim, araştırma ve topluma hizmet alanlarında çağdaş yükseköğretim kurumlarının karşılaştığı sorunlara dair analiz ve politika önerilerini ustalıkla tartışıyor ve alternatifleri değerlendiriyor. Yükseköğretim kurumlarının her geçen gün daha fazla kompleks hale gelen bir dünya sahnesinde karşı karşı olduğu misyon krizlerini akılcı ve akademik değerleri koruyacak yöntemleri odağa alarak yeniden düşünüyor. Yükseköğretimi ekonomik ve siyasi gündemlerin doğrudan bir uzantısı gibi ele alan dar yorumlara karşı, akademik özgürlük ve yönetsel özerklik idealini koruyarak üniversiteler için kapsamlı ve dengeli bir gündem inşa ediyor. Bok’ın eseri yükseköğretim ve üniversite sorunlarına duyarlı tüm okuyucular için zevkli, bilgilendirici ve zihin açıcı bir okuma serüveni vaat ediyor. Amerika’da Yükseköğretim aynı zamanda Yükseköğretim Çalışmaları dizisinin ulusal sistemler hakkındaki birikimini de zenginleştiriyor.

Bu kitabı satın al (Babil) Bu kitabı satın al (Kitapyurdu) Bu kitabı satın al (Idefix) Bu kitabı satın al (Hepsiburada)

Yorumlar

  • Abdurrahman 03 Ağustos 2023

    Dünyada en iyi üniversitelerden biri Harvard. Bu üniversitenin uzun süre rektörlüğünü yapmış birinin Amerikan yükseköğretimine dair değerlendirmesinden yararlanmak lazım. Aslında Küre yayınlarının tüm yükseköretim dizisi, yükseköğretimi topallayan bir ülkede eğitim sorunuyla ilgili herkesin yararlanabileceği çok güzel çeviri kitapları içeriyor. Büyük bir çaba ve masrafla dilimize kazandırılan bu dizinin kitaplarından yararlanmak dileğiyle...

Kitap Hakkında Yorum Yazın