Entelektüel yayıncılıkta yeni bir açılım.

İki Benlik

Metafiziksel Bağlılıkları ve İşlevsel Bağımsızlıkları

Bu kitapta Klein benliğin nedensel açıdan etkili, deneyimde ve davranışta farklı roller oynayan, metafiziksel açıdan farklı (maddi ve gayri-maddi) veçhelere sahip gerçek bir fenomen olduğunu ileri sürüyor. Bir bütün halinde benliğin ancak bu iki farklı veçhenin etkileşimi sonucunda fenomenolojik bir gerçeklik haline gelebileceğini iddia ediyor.

Mevcut gerçeklik anlayışımızı tekrar gözden geçirmeyi zorunlu kılan benliğin bu farklı veçheleri; aralarındaki olası etkileşimler, fiziksel alandaki nedensel kapalılıkla ilgili sorunlar, enerjinin korunumu ilkesi ve benzeri bir dizi mesele bağlamında kapsamlı bir analize tabi tutuluyor.

Klein, kişisel sahiplik hissinin kaybından muzdarip bireylere ait büyük oranda kendi laboratuvarındaki vaka çalışmalarından elde ettiği benlik-bildirimlerine dayalı kanıtları sunuyor. Kişisel sahipliğin, gerçekliğin bu iki farklı yönünü birbirine bağlayarak maddi ve maddi-olmayan benlikler arasındaki metafiziksel boşluğu kapatan ve böylece, temelindeki çokluğa rağmen birleşik bir benlik hissi deneyimlememize imkan tanıyan bir unsur olabileceğini savunuyor.

İki Benlik psikoloji, nörobilim, felsefe ve psikiyatri gibi alanlarda çalışanlar başta olmak üzere, benlik sorununa ilgi duyan herkesin keyifle okuyacağı bir kaynak eser.

Bu kitabı satın al (Babil) Bu kitabı satın al (Kitapyurdu) Bu kitabı satın al (Idefix) Bu kitabı satın al (Hepsiburada) Bu kitabı satın al (Trendyol) Bu kitabı satın al (BKMKitap)

Kitap Hakkında Yorum Yazın