Entelektüel yayıncılıkta yeni bir açılım.

Sosyal Bilimlerde Karşılaştırmalı Tarihsel Analiz

Karşılaştırmalı tarihsel analiz sosyal bilimlerde uzun ve seçkin bir tarihe sahiptir. Bugün modern sosyal bilimin kurucuları olarak kabul edilen Adam Smith’ten Alexis de Tocqueville’e ve Karl Marx’a kadar bütün isimler temel araştırma biçimi olarak bu yöntemi izlediler.

Karşılaştırmalı tarihsel analizin süreç içindeki kazanımlarını değerlendiren, devam edegelen sorunları tartışan ve gelecek için gündemleri keşfeden bu derleme, temelde üç ana mevzu üzerinde duruyor: 1960-70’lerden sonra alandaki bilgi birikimi; süreci ve tarihsel yöntemleri incelemek için kullanılan analitik araçlar; çıkarımlar yapmak ve teoriler oluşturmak için mevcut metodolojiler. Giriş ve Sonuç yazıları, alanı sosyal bilimlerdeki alternatif yaklaşımlarla karşılaştırarak bir bütün halinde konumlandırıyor.

Sosyal Bilimlerde Karşılaştırmalı Tarihsel Analiz, bu alandaki araştırmacılar için paha biçilmez bir kaynak ve diğer birçok sosyal bilimci için, özellikle geçmişte karşılaştırmalı tarihsel analize dair şüpheci kaygılar dile getirenler için bir meydan okuma.

Bölüm Yazarları: Dietrich Rueschemeyer, Edwin Amenta, Ira Katznelson, Jack A. Goldstone, James Mahoney, Kathleen Thelen, Paul Pierson, Peter A. Hall, Roger V. Gould, Theda Skocpol

Bu kitabı satın al (Kitapyurdu) Bu kitabı satın al (Idefix) Bu kitabı satın al (Pandora) Bu kitabı satın al (Hepsiburada) Bu kitabı satın al (Trendyol) Bu kitabı satın al (BKMKitap)

Kitap Hakkında Yorum Yazın