Entelektüel yayıncılıkta yeni bir açılım.

Davutoğlu'ndan yeni kitap: Teori'den Pratiğe

Başbakan Başdanışmanı olmadan önce 2002 yılından itibaren henüz akademisyenken yaptığı konuşma ve verdiği mülakatları bir kitapta toplayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalya yolunda gazetecilere konuştu.

Davutoğlu, "Şimdi bizi eleştiren yazarlar son 10 yıllık makalelerini arka arkaya yazsa neler çıkar acaba? Bu, tutarlık anlamında bir sınamadır. Yapmış olduğum değerlendirmeleri uygulamada da gördüğüm için bu benim için bir meydan okumadır" dedi.

Küre Yayınları'ndan çıkan kitabın arka kapağında şu tespitler yer aldı:
 

"İnsanlık tarihini şekillendiren birçok medeniyet birikiminden harmanlanan tarihi ve çok boyutlu eşsiz coğrafyasıyla Türkiye, tarihî akışın seyrini belirleyebilecek ülkelerin başında gelmektedir. Kitabı oluşturan metinler, 2002-2009 yılları arasında, Türkiye'nin, bu potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla yürütülen gayret ve çalışmaların bir hasılasıdır. Özelliği ve özgünlüğü, tarih akarken ve süreç işlerken konuşulmuş ve yazıya dökülmüş olmalarıdır. Bir siyaset yapımcı olarak tarihin şekillenme süreci içinde bulunurken, bir taraftan da tarih yazımına katkıda bulunmaya çalışmanın doğurabileceği sonuçların farkındayım. Ancak tarihin bu derece hızlı aktığı dönemlerde yaşanan olaylar çok kısa sürede tarih haline dönüşür ve an ile tarihi ayırt etmek gittikçe zorlaşır. Olayları içinden yaşamama rağmen, ben dahi bu metinleri yeniden okuduğumda, üzerlerinden çok uzun yıllar geçmiş hissine kapıldım. Ümit ederim ki, bu metinler tarihî süreçlerin daha doğru anlaşılmasına katkıda bulunur."

(SABAH)

 

Kaynak : http://www.usasabah.com/Guncel/2013/02/27/davutoglundan-yeni-kitap-teoriden-pratige